Wirtualna asystentka – jaka działalność?

Decyzja podjęta – chcę zostać wirtualną asystentką! Wspaniale! A teraz… czas wybrać sposób w jaki chciałabyś się rozliczać z klientami. Możliwości jest kilka, zwłaszcza na początek. Jaką działalność zatem wybrać jako wirtualna asystentka?

Portale pośredniczące

Na przykład Freelancer.com, Useme.eu czy Upwork.com (i wiele innych).  Korzystając z portali nie trzeba mieć działalności, jednak należy pamiętać o wliczeniu przychodu do rocznego rozliczenia PIT.  Warto wybrać i skupić się na jednym, maksymalnie dwóch portalach (z czasem będziemy mieli bogatsze portfolio, więcej opinii na profilu itp.)

Na tych portalach wirtualna asystentka może znaleźć mnóstwo ogłoszeń dla freelancerów (w zależności od umiejętności) – asystentek, grafików, tłumaczy, programistów itd. Głównie znajdziemy tam pojedyncze zlecenia lub projekt z czasem określonym, jednak złapanie długofalowej współpracy również jest możliwe. Ja zaglądam na poniższe portale:

Useme

Portal, oprócz pośredniczenia w nawiązywaniu współpracy przy zleceniach, szczyci się, że umożliwia wystawianie faktur, również dla własnych klientów (w tym zagranicznych!), bez konieczności posiadania firmy.  Serwis nie pobiera kosztów za rejestrację, ani za składanie ofert zleceniodawcom.

Upwork

Upwork to światowy lider wśród portali pośredniczących dla freelancerów. W darmowej wersji Upworka mamy limitowaną ilość zgłoszeń, które możemy wysłać. Po wyczerpaniu pakietu możemy dokupić „Connects”, dzięki którym możemy wysyłać oferty lub przejść na pakiet Plus.

Minusem jest oczywiście pobór prowizji z transakcji przez portal – jeśli chcemy zarobić przyzwoitą stawkę, kwota, którą oferuje się zleceniodawcy może nie być już opłacalna. Trzeba także dodać, że (może jak wszędzie w sumie) konkurencja jest spora – zazwyczaj dziesiątki osób składa oferty na propozycję zlecenia. Często stawka nie jest określona – sami musimy proponować wysokość wynagrodzenia. To często niestety powoduje, że, jak to w przetargach bywa, wygra najtańszy.

Działalność niezarejestrowana

Bardzo dobra opcja dla początkujących WA, lub dla tych, którzy chcą sprawdzić, czy taka praca im w ogóle odpowiada. Musimy pamiętać jednak, że nasze przychody nie mogą przekroczyć  50 % płacy minimalnej. Musi to być także nasza pierwsza działalność (ewentualnie jeśli prowadziliśmy działalność to musi minąć rok od wykreślenia jej z CEIDG). Żeby prowadzić taką działalność musimy jedynie prowadzić ewidencję sprzedaży i co roku złożyć PIT-36 płacąc do urzędu podatek  18% od uzyskanych w ciągu roku przychodów. Jeśli w którymś miesiącu przychód przekroczy ustawowy limit 50 % płacy minimalnej, mamy obowiązek w terminie 7 dni zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG.

Inkubatory Przedsiębiorczości

Kolejna możliwość dobra „na start” – przyłączenie się do tzw. Inkubatorów Przedsiębiorczości. Instytucje te zapewniają wsparcie merytoryczne, księgowe, prawnicze itp. Oferują również szkolenia, przestrzeń coworkingową, promocje firmy i inne (wszystko zależy od danego Inkubatora). CO ważne, nie musimy płacić ZUSu. Czy są zatem jakieś minusy? No cóż, po pierwsze, za opiekę musimy zapłacić – średnio od 300 do 500 zł – ale biorąc pod uwagę, że sam koszt księgowej to ok. 200 zł to stawka nie jest wygórowana. Niektórych kosztów np. samochód służbowy nie możemy wrzucić w koszty. Największym minusem jest jednak biurokracja – przynależność do Inkubatora wydłuża czas działań biznesowych. Każda umowa itp. musi być zatwierdzona i podpisana przez Inkubator.

Własna działalność gospodarcza

No i w końcu… wirtualna asystentka i własna działalność ! Brzmi dumnie, ale z założeniem jej poczekajmy dopiero do momentu kiedy będziemy mieć pierwszego klienta (lub chociaż kiedy jest to prawdopodobne). Ja zaczęłam od stworzenia oferty w PDF https://sheroassistant.pl/oferta/, którą rozsyłałam do zainteresowanych, firmę założyłam dopiero w momencie, gdy wiedziałam, że będę musiała wystawić pierwszą fakturę. Na szczęście dzisiaj założenie firmy jednoosobowej trwa jeden dzień i można załatwić to elektronicznie.

Pamiętajmy aby nie zakładać działalności pierwszego dnia miesiąca. Najkorzystniejszą datą założenia firmy jest 2 dzień miesiąca. Wtedy mamy prawo do płacenia niższych składek ZUS przez niemal 25 miesięcy (wydłużamy o prawie miesiąc okres preferencyjnych składek). Zmieniając datę założenia firmy o jeden dzień zaoszczędzimy kilkaset złotych. Na początku działalności opłacamy tylko ubezpieczenie zdrowotne przez 6 miesięcy. Przez kolejne 24 miesiące przysługuje nam ulgowa stawka ZUSu. Ale o tym kiedy indziej… Założenie własnej działalności to nie lada wyzwanie, więc mam zamiar poświęcić temu zagadnieniu osobny wpis.